Výroba technických plynov má na Slovensku a v Čechách dlhodobú tradíciu, ktorá siaha až na prelom 19. a 20. storočia. Zásadným míľnikom sa stal rok 1950, kedy bol založený národný podnik Technoplyn Praha, ktorý združoval väčšinu produkcie technických plynov vo vtedajšom Československu.
Pohľad späť
Po páde komunistického režimu v roku 1989 sa hľadal pre Technoplyn zahraničný strategický partner, ktorým sa v roku 1991 stala spoločnosť Linde AG, ktorá získala v spoločnosti Linde Technoplyn, a.s., väčšinový podiel.
1993 – Prvou významnou investíciou novej spoločnosti bolo vybudovanie prevádzky na delenie vzduchu v Brne a potom zariadenia na skvapalňovanie a čistenie argónu v Třinci. V súčasnosti Linde Gas prevádzkuje celkom 7 výrobných závodov.
1994 – Vzniklo Aplikačné centrum v Brne, ktoré je využívané k prezentácii nových technológií a aplikácií.
1995 – Linde AG sa stalo jediným akcionárom spoločnosti. Vďaka zvyšovaniu kvalifikácie pracovníkov a rozvoji obchodnej činnosti, sa postupne rozšíril tím predajcov, aplikačných technikov aj celá predajná sieť. Výrazné investície v ďalších rokoch priniesli modernizáciu a rozširovanie výrobných zariadení.
1996 – Svoju činnosť zahájila nová plniareň špeciálnych plynov v Prahe. V ďalších rokoch došlo k veľkej expanzii, pri ktorej spoločnosť Linde prevzala zásobovanie plynmi u rady významných spoločností.
2003 – V rámci investícií do maloobchodnej siete vznikli prvé odborné predajne PROFIHAUS. V súčasnosti obchodná sieť disponuje 50 predajňami na Slovensku a 180 v Čechách.
2004 – Bola spustená prevádzka prvého onsite zariadenia v Ružomberku.
2005 – Najväčšou investíciou pre nasledujúce roky bola výstavba moderného zariadenia na delenie vzduchu vo Vřesovej. Prevádzka jedného z najväčších výrobných zariadení technických plynov v strednej a východnej Európe sa začala práve v tomto roku.
2007 – Na prelome rokov 2006 až 2007 sa zmenil názov spoločnosti na Slovensku a v Čechách na Linde Gas. V roku 2007 spoločnosť spustila prvú plniareň medicinálnych plynov v Čechách. V tomto roku bola spustená prevádzka druhého onsite zariadenia v Nových Zámkoch.
2009 – V Ropici bolo uvedené do prevádzky ROC centrum (Remote Operation Centre), odkiaľ sa diaľkovo riadi výroba v závodoch Linde na delenie vzduchu v časti Európy a na Blízkom východe.
2013 – Spoločnosť presťahovala do svojho súčasného sídla v bratislavských Vajnoroch.
2013 – Spoločnosť Linde Gas podpísala s Třineckými železiarňami zmluvu na dodávky kyslíka, dusíka a argónu v trvaní 15 rokov. Následne sa v Třinci vybudovalo a uviedlo do prevádzky zariadenia na delenie vzduchu.
2015 – Bola otvorená prvá predajňa PROFIHAUS s kompletnou ponukou plynov a doplnkového príslušenstva v Bratislave.
2018 – Otvorená druhá predajňa typu PROFIHAUS v Košiciach.
2020 – Zmena právnej formy spoločnosti z komanditnej na Linde Gas s.r.o.
Pohľad dopredu
Jednou z priorít súčasnosti je digitalizácia. Veľká pozornosť je venovaná aj oblasti životného prostredia, kde spoločnosť Linde Gas pomáha zákazníkom s dosahovaním ich ekologických cieľov. Prichádza s ponukou zelených produktov, výroba ktorých prebieha výhradne použitím elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov a dokáže tak u nich garantovať minimálnu uhlíkovú stopu.
Spoločnosť dlhodobo investuje do svojich výrobných závodov a distribučných centier. Jedným z pripravovaných projektov je výstavba novej plniarni špeciálnych plynov v Prahe a rozšírenie špecializovaného ROC centra v Ropici, ktoré je predstaviteľom Priemyslu 4.0.
Celkové investície spoločnosti za 30 rokov pôsobenia na slovenskom a českom trhu sa blížia k čiastke 770 mil. eur. Na slovenskom trhu Linde Gas patrí medzi lídrov v oblasti technických plynov s dosiahnutým obratom takmer 38 mil. eur. Radí sa tiež k stabilným zamestnávateľom, v obidvoch krajinách zamestnáva viac ako 600 pracovníkov.
A ako na záver dodáva generálny riaditeľ Linde Gas SVK, Marek Pecák: „Oslavujeme 30. výročie na trhu. Základ nášho úspešného podnikania tvorí spolupráca, komunikácia a porozumenie potrebám našich zákazníkov. Slovensko a Česko sú veľmi blízke krajiny, tak kultúrou či jazykom. Podobne sú si vzájomne blízki aj naši zamestnanci, obchodní partneri či zákazníci, väčšina projektov je riadená na česko-slovenskej úrovni. Verím, že i do budúcnosti bude prebiehať úzka spolupráca oboch krajín, ktorá našim zákazníkom prinesie synergický efekt a výhodu oproti konkurencii v podobe kvalitných výrobkov a inovatívnych služieb.“